Wystawa gołębi pocztowych OKiS 18-19.12.2021

Gołębie to niesamowicie złożone i inteligentne zwierzęta, zostały udomowione już przeszło pięć tysięcy lat temu przez Fenicjan. Przez długi czas hodowano je tylko na mięso i z powodów rytualnych. Są jednym z niewielu gatunków, które zdają „test lustra” – test rozpoznawania siebie w odbiciu. Potrafią również rozróżniać fotografie, a nawet rozróżniać na zdjęciach różnych ludzi. 

Rasy gołębi dzieli się na IX kategorii o bardzo charakterystycznych cechach dla danej grupy. W Polsce istnieje od wielu lat prężnie działający Związek Zrzeszający Hodowców Gołębi. Jego wykaz gołębi z 2007 roku zatwierdzonych wzorcem, zawiera około 400 opisanych ras. W naszym kraju podział na grupy jest taki sam, jak w innych krajach, a więc: uformowane, brodawczaki, kuraki, dęte, barwne, turkoty, strukturalne, mewki i lotne. Nasze rodzime rasy są reprezentantami tylko niektórych grup. Jak podaje Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, wiemy, że także na ziemiach polskich – jak w całym świecie – wykorzystywano znane wszystkim zdolności powrotno-lotowe gołębi od najdawniejszych czasów: przede wszystkim do szybkiego przesyłania informacji o ważnych wydarzeniach. W tym też celu ptaki te były specjalnie hodowane. W dzisiejszych czasach ich miłośnicy spotykają się cyklicznie, alby wymieniać się doświadczeniami, a także pochwalić się swoimi osiągnięciami hodowlanymi.

Gołębie pocztowe możecie zobaczyć już jutro i pojutrze w OKiS w Gaszowicach, gdzie PZHGP Śląsk Południe, zaprasza wszystkich miłośników tych ptaków i nie tylko. Będziecie mogli się przekonać, że prowadzenie hodowli może stać się niezwykle pasjonującym hobby, które okazuje się źródłem dużej radości.

Ciekawostka

Znalazłeś gołębia pocztowego? Możesz zgłosić to do oddziału PZHGP z którego pochodzi właściciel gołębia. Numer oddziału znajduje się na obrączce obok kraju, roku i numeru.

zródło: http://pzhgp.pl
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email