Bajki Odziedziczone 2021

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia do lokalnych przedszkoli i bibliotek trafiła tegoroczna edycja Bajek Odziedziczonych, wydanych przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz z Czernicy.

Bajki Odziedziczone to projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

W założeniach projektu Bajek Odziedziczonych są m.in.:

  • zwiększenie kompetencji językowych i literackich nastolatków z powiatu rybnickiego i wodzisławskiego
  • przybliżenie tematyki dziedzictwa dzieciom z terenu subregionu zachodniego województwa śląskiego
  • popularyzacja i zwiększenie uwagi opinii publicznej na twórczość literacką młodzieży
  • budowanie zainteresowania społeczności lokalnych wokół tematyki dziedzictwa, przede wszystkim lokalnego

  

Prace nad przygotowaniem bajek przez dzieci poprzedziły warsztaty oraz spotkania które miały na celu podniesienie świadomości lokalnej młodzieży w temacie dziedzictwa historyczno-kulturalnego, a także w zakresie budowy ich warsztatu literackiego.

Oprócz obszernej, 48 stronnicowej książki z bajkami odbył się także spektakl teatralny grany na śląskim byfyju (kredensie). Działania promujące projekt oraz rozpowszechnianie go na terenie Subregionu zwróciło uwagę na twórczość literacką dzieci i młodzieży oraz jej potencjał do wykorzystania w kulturze i edukacji.

Bajki znajdziecie w lokalnych bibliotekach i przedszkolach oraz przede wszystkim w siedzibie Stowarzyszenia Spichlerz – czyli w czernickim zameczku.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email